Co warto zobaczyć w Zakopanem?

2
Dorosłych
Bez dzieci
Dorosłych
-
+
Wiek 0-3 Dziecko
-
+
Wiek 3-11 Dziecko
-
+
wybierz
Sprawdź dostępność
left
right
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Atrakcje turystyczne

Zakopane, Tatry i okolice

Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Zakopanem? Przygotowałam dla Ciebie przegląd atrakcji turystycznych w okolicy. A jest z czego wybierać (i to bez względu na porę roku)! Wycieczki w Tatry, narty, termy, kuligi, muzea, festiwale, krokusowe dywany… Mam nadzieję, że znajdziesz tu ciekawe inspiracje. Koniecznie zajrzyj też do Aktualności – dzielę się tam opisami i zdjęciami z moich narciarskich wypraw i wędrówek po ukochanych Tatrach.

Narty zjazdowe

Najbliższy wyciąg? „Ugory” – 100 m od naszej willi. To świetny, łagodny stok dla dzieci i początkujących. Na bardziej doświadczonych narciarzy w Zakopanem czeka Polana Szymoszkowa z pięknym widokiem na Tatry, wymagająca technicznie Harenda i kultowy Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.), na który wywozi kolej linowa. A to tylko część przebogatej oferty narciarskiej w regionie. Przy każdym wyciągu bez problemu wypożyczysz sprzęt, a jeśli masz własny – przechowasz go w naszej narciarni.

Skitury i biegówki

Skitoury to zupełnie inne oblicze narciarstwa. Z dala od wyciągów, wśród ciszy i bezkresnej bieli. W Tatrach skiturowcy mają do dyspozycji ok. 200 km szlaków. Propozycje 20 wycieczek na skiturach znajdziesz na stronach skitourowezakopane.pl. Chcesz zacząć przygodę ze skiturami? Zapraszamy na nasz Skitury&Joga Camp dla początkujących. Na Podhalu mamy też jedne z najlepszych tras na biegówki. Najbliżej, w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem, czekają wyczynowe trasy, naśnieżane i oświetlone po zmroku. 

 

  • Wycieczka skiturowa na Kasprowy Wierch
  • Kurs lawinowy, czyli jak czytać zagrożenie lawinowe
  • Biegówki – trasy dla początkujących

Baseny termalne

W promieniu 20 km od naszej willi znajduje się aż 6 kompleksów basenów z wodą termalną: największe na Podhalu Chochołowskie Termy, eleganckie Termy Bukovina, Terma Bania, Termy Szaflary, Termy Gorący Potok i Aqua Park Zakopane z zewnętrzną niecką balneologiczną z widokiem na Giewont. W wakacje czynne jest także kąpielisko „pod chmurką” na Polanie Szymoszkowej. 

  • Zniżki na termy dla gości Willi Swoboda

Tatrzańskie doliny

Nie musisz mieć świetnej kondycji, by wybrać się na spacer do jednej z dolin w Tatrach: Doliny Strążyskiej, skąd widzie szlak na Giewont, Doliny Białego czy Doliny Kościeliskiej. Najbardziej znana jest Dolina Chochołowska – wiosną zakwitają tu dywany krokusów. Moja ulubiona to Dolina Roztoki z klimatycznym schroniskiem. Warto zajrzeć tu po drodze do Morskiego Oka.

Kolejka na Kasprowy

Jedna z największych atrakcji Zakopanego. Słynie też z… kolejki do kolejki. Możesz jednak wcześniej kupić bilet online na konkretną godzinę. Wagoniki kursują z Kuźnic (1010 m n.p.m.) przez Myślenickie Turnie na szczyt Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.). Przejazd zajmuje ok. 15 min. Kolej linowa nie kursuje w czasie wiatru halnego. Na Kasprowy Wierch prowadzą też szlaki piesze: przez Myślenickie Turnie, Halę Gąsienicową lub Dolinę Kondratową.

Pasterskie tradycje

Od maja do października masz spore szanse spotkać stado pasących się owiec. Najczęściej na trasie do Kuźnic lub pod Nosalem. Czasem owce pojawiają się też w naszym sąsiedztwie – na Bachledzkim Wierchu. W Tatrzańskim Parku Narodowym wypas owiec prowadzony jest m.in. na Kalatówkach i Rusinowej Polanie. W Zakopanem powstało zaś Muzeum Oscypka – zobaczysz tu m.in. jak na bacówkach wyrabia się pasterskie sery: oscypek i bundz.

Kuligi, skutery, sanki

Zima w Zakopanem to nie tylko narty. Popularnością cieszą się kuligi z pochodniami, często połączone z ogniskiem. Na kulig możesz zapisać się w recepcji – organizatorzy zabiorą Cię spod pensjonatu. Pod Tatrami czekają też przejażdżki psimi zaprzęgami, skutery śnieżne i najwyżej położone w Polsce naturalne lodowisko z torem do łyżwiarstwa szybkiego. Co roku koło skoczni narciarskiej powstaje śnieżny labirynt i lodowy zamek. W mieście nie brakuje też górek saneczkowych, a najbliższa trasa na sanki mieści się przy naszym obiekcie.

Krupówki

Słynny deptak z pochyłymi latarniami to najbardziej centralne miejsce Zakopanego. Całkiem możliwe, że spotkasz tu znajomych z drugiego końca Polski ☺ Dziś trudno wierzyć, że do początku lat 90. XX w. Krupówkami jeździły samochody. W połowie Krupówek mieści się mostek z widokiem na Giewont (zimą stoi tu ogromna choinka). To „oczko wodne”, za którym zaczyna się urokliwy Park Miejski. Na Krupówki dojedziesz od nas w ciągu ok. 10 minut. Możesz wybrać też spacer widokową trasą przez ul. Broniewskiego (ok. 35 min).

Biegi górskie

Zakopane to mekka biegaczy górskich. W Tatrach trenują zarówno amatorzy, jak i wyczynowi sportowcy z różnych dyscyplin. Są i tacy, co wybiegają na Giewont. W Tarach organizowane są kultowe biegi: Bieg na Kasprowy, Bieg Granią Tatr (70 km) czy Mistrzostwa Polski w Skyrunningu. Imprezy biegowe, także te mniej wymagające, odbywają się niemal przez cały rok. Jeśli lubisz biegać, sprawdź, jakie efekty przyniesie trening na wysokościach.

Zabytki architektury

Niewielka Willa Atma, w której tworzył Karol Szymanowski, okazały gmach Muzeum Tatrzańskiego, pięknie odrestaurowany Czerwony Dwór czy słynny kościółek w Jaszczurówce – to niektóre przystanki na Szlaku Stylu Zakopiańskiego. Jeśli chcesz zobaczyć zakopiańską starówkę, wybierz się spacer ul. Kościeliską. Zachowały się tu dawne góralskie domy. Warto wstąpić też na Pęksowy Brzyzek – ten cmentarz zasłużonych to wyjątkowa galeria sztuki.

Gdy pada deszcz

W górach pogoda bywa kapryśna. Na taką ewentualność przygotowaliśmy sporo atrakcji w naszym obiekcie. Ale i w mieście jest co robić: muzea, warsztaty dla dzieci, dom do góry nogami, aqua park, papugarnie… Na miejscu podpowiemy, gdzie warto się wybrać w zależności od zainteresowań. Bez względu na pogodę polecamy wizytę w świetnym Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN (wcześniej trzeba pobrać bezpłatną wejściówkę). 

Wycieczki jednodniowe

Dłuższy pobyt w Zakopanem to dobra okazja, by zwiedzić nieco dalszą okolicę. Jedną z największych atrakcji jest spływ na flisackich tratwach malowniczym Przełomem Dunajca w Pieninach. Po drodze można odwiedzić gotycki, drewniany kościółek w Dębnie z XV w. Warto też wybrać się na Słowację – w tamtejsze Tatry Wysokie czy na Orawski Zamek. Na kameralne jednodniowe wycieczki możesz zapisać się w recepcji.

Oferty Specjalne

Sprawdź wszystkie nasze oferty

Nocleg + SPA

od120

Nocleg + SPA

od120

  • Min. Długość Pobytu: 1 dzień
  • Bez wyżywienia
+ Zobacz Więcej

Nocleg z śniadaniem BB + SPA

od180

Nocleg z śniadaniem BB + SPA

od180

  • Min. Długość Pobytu: 1 dzień
  • Śniadanie w cenie
+ Zobacz Więcej

Joga & Tatry Camp

od1590

Joga & Tatry Camp

od1590

  • Min. Długość Pobytu: 3 dni
  • Śniadanie w cenie
+ Zobacz Więcej

Joga&Tatry Camp z Tomkiem Habdasem

od1690

Joga&Tatry Camp z Tomkiem Habdasem

od1690

  • Min. Długość Pobytu: 3 dni
  • Śniadanie w cenie
+ Zobacz Więcej

Boże Narodzenie 2024

od400

Boże Narodzenie 2024

od400

  • Min. Długość Pobytu: 3 dni
  • Śniadanie w cenie
+ Zobacz Więcej

Sylwester 2024

od300

Sylwester 2024

od300

  • Min. Długość Pobytu: 3 dni
  • Śniadanie w cenie
+ Zobacz Więcej